Yazı Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 12:03
 
ŞEYLEŞEN SİYASET
Yasin ALP
 
 

Cumhuriyet Halk partisi, Partili Cumhurbaşkanı hükümet sitemini getirmesinden dolayı sistemsel açıdan Ak partiyi ağır şekilde eleştiriyor.  Ak partinin bu zihniyetini bağnazca buluyor.

 

 Bir bakıyoruz ki Cumhuriyet tarihimizde partili Cumhurbaşkanı uygulamasını 1.Cumhurbaşkanımız (Kurucu Cumhurbaşkanı) Mustafa Kemal ATATÜRK ile ilk pratik uygulamasını yapan olarak karşımıza Cumhuriyet Halk Partisi çıkıyor.

 

AK Partide hükümet olduğu süreç boyunca devamlı suretle CHP zihniyeti ile mücadele ettiğini ifade ediyor ve ilk uygulamasını Cumhuriyet Halk Partisinin yaptığı yöntemin katı savunucusu ve uygulayıcısı olabiliyor.  Sadece Siyasal sistem üzerinden, metodolojik usul üzerinden her iki yapıda bu denli kendisi ile çelişebiliyor

 

Tam bu aşamada Siyaset Bilimcilerin tez olarak da ortaya attıkları AK parti CHP’leşiyor, CHP Muhafazakârlaşıyor tezinin gerçeklik payı ya da gerçekleşme oranı artıyor.

 

Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Sayın Devlet BAHÇELİ,  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN için “Seni yüce divanda yargılatacağım”, “Senden Cumhurbaşkanı olmaz” minvalinde cümleler sarf edip sistemsel olarak da karşısında iken, bir anda “Kankim” diyecek pozisyonuna kadar gelip, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın BAHÇELİ’NİN özel hayatına zürriyetine kadar ağır ifadeler kullanıp artı bir de üstüne “her türlü milliyetçiliği ayaklar altına” alan pozisyondan parti gurup toplantısında “Hedef Kızılelma” diyecek kadar bir eksen kayması yaşıyorsa, ortaya MHP’NİN AK partileşmesi, Ak partinin MHP’leşmesi paradoksu da çıkar. 

 

Böylesi örneklerin, sayılarının alabildiğine çoğaltabileceğimiz bir durumda, ideal olan, birşeyleşme temayülü olmayan, gelecek vaat eden şey, ideolojik ekseninden kaymamış yapılanmaların dikkate alınıp değerlendirilmesidir.

Tercih ettiğiniz şeyin, tercih sebebinizin dışına hatta tam karşısına geçmesi demek, tercihinizin yok sayılması ya da sizin tercihinizin iradesi de bizim elimizde demektir.

İşte tam bu aşamada toplum bu tip savrulmalara karşı, ilk seçimde siyasi aritmetiği güçlü bir şekilde yeniden savurmalıdır.

Peki, savurmaz ise ne mi olur?

                    !…!

 

 

 
Etiketler: ŞEYLEŞEN, SİYASET,
Yorumlar
Haber Yazılımı